photo

Në fokus

Opinioni i Agjencisė nė lidhje me rastin e zgjedhjes sė Rektorit tė Universitetit tė Prishtinės, “Hasan Prishtina

ACA 26.09.2014Prishtinė 26 shtator 2014 - Mbėshtetur nė nenin 5 paragrafi 1 pika 1.12 tė Ligjit 03/L-159 pėr Agjencinė kundėr Korrupsionit dhe nenit 19 paragrafi 1 pika 1.5 dhe 1.6 tė Ligjit nr.04/L-051 pėr Parandalimin e Konfliktit tė Interesit nė ushtrimin e funksionit publik, lidhur me kėrkesėn tuaj tė dt. 05.09.2014, me tė cilėn keni kėrkuar shqyrtimin e vendimit tė Kėshillit drejtues tė UP-sė “Hasan Prishtina” pėr zgjedhjen e rektorit tė UP-sė “Hasan Prishtina”, nėse zgjedhja e tij, nė mbledhjen e mbajtur tė Kėshillit Drejtues tė UP-sė “Hasan Prishtina”, tė dt. 02.09.2014, a paraqet konfliktit tė interesit si shkelje e Ligjit pėr Parandalimin e Konfliktit tė interesit nė ushtrimin e funksionit publik, pėr faktin se njė anėtarė i Kėshillit Drejtues tė UP-sė “Hasan Prishtina”, pėrkatėsisht z. Blerim Kamberi i cili ka marrė pjesė nė votim, ėshtė burri i motrės sė gruas (baxhanaku) i Rektorit tė zgjedhur, me dt. 22.09.2014, ju njoftojmė se: nė kuadėr tė...më shumë

Rreth nesh

Rreth AKK-se

• Agjencia kundër Korrupsionit është institucion i pavarur dhe i specializuar për zbatimin e politikave shtetërore për luftimin dhe parandalimin e korrupsionit.

• AKK ushtron përgjegjësitë e përcaktuara...

Lexo më shumë

Së shpejti

662

Çmimi për Gazetari Kundër Korrupsionit 2013

Lexo më shumë
photo

Sė shpejti

189

Çmimi për Gazetari Kundër Korrupsionit 2011

Lexo më shumë
OSCE UNDP photo